Ne Yapmaya Çalışıyoruz?

Çok kısaca özetlememiz gerekirse, bölgemizin bizlere sunduğu kalite ve çeşitliliğin hakkını vermeye çalışıyoruz!

Bölgemizin bahşettiği ot, meyve ve sebzeleri mevsimlerinde doğadan toplayarak saklıyoruz. Saklamada temel kaygımız, ürünlerin besin değerlerini kaybetmemesi, "tarımda sürdürülebilirlik"e inanıyoruz. Bu nedenle köyümüzü merkez alan kuş uçumu 200 kilometrelik bir çap dışından tarımsal ürün temin etmemeyi ilke alıyoruz.

Lezzet, çeşit ve sağlıklı beslenmenin biribirlerinin alternatifi değil fakat tamamlayıcı unsurları olduğunu biliyor ve uyguluyoruz.

Hiçbir reçelimizin meyvesini dışarıdan almıyor, kendi ellerimizle topluyoruz! Mevsiminde dağ çileğini dağdan, harnup’u bahçemizden hasat ediyoruz.

Serbest gezmeyen, doğal beslenmeyen hiçbir tavuğu ne yiyor ne de servis ediyoruz. Kahvaltıda sunduğumuz hiçbir yumurta endüstriyel değil.

Maalesef sahip olduğumuz zeytinlikler yeterince bakım görmediği için kendi zeytinyağı üretimimiz yetmiyor. Bunun için ‘’kadın emeğinin’’ öncü olacağı bir kooperatif örgütlenmesi içinde ‘’2deniz’’ markalı zeytinyağı üretimini hedefliyoruz. Pek tabii, taş baskı, soğuk sıkım…

Fetiş ‘’organik’’ şehir efsanesi sözcüğünü sertifikalandırana kadar kullanmamaya özen gösteriyoruz...

Deniz balıkları ve çiftlik balıklarını ayrı tepsilerde sunuyoruz. Kum midyesi ‘’Vongole’’yi dondurulmuş kullanmıyor, Dalyan’dan tedarik ediyoruz. Keza mavi yengecimiz de Dalyan’dan geliyor...

En önemlisi, bütün bunları kocaman bir "hijyen" parantezi içinde yapıyoruz…